Nieścisłości przy wojskowych przetargach, wkroczyło CBA
Sześć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBA w związku z oszustwami przy procesach sprzedażowych ruchomych rzeczy i odpadów. Procesy sprzedażowe organizowane były przez oddziały regionalne Agencji Wojskowego Mienia na terenie całego kraju. Wśród zatrzymanych znajdują się przedsiębiorcy, którzy na co dzień zajmują się obrotem odpadami oraz złomem.
Przekręty przy licytacjach sprzedażowych mienia wojskowego
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dopatrzyli się nieścisłości przy organizacji licytacji sprzedaży wojskowego mienia. W licytacjach oczywiście brało udział kilka podmiotów. Jednak walka nie była uczciwa, ponieważ Ci dogadywali się co do ceny zakupu mienia. W ten sposób nabywcy kupowali poszczególne rzeczy po najniższych cenach, a następnie sprzedawali je z zyskiem na rynku wtórnym. W ten sposób poszkodowanym w całej sprawie został Skarb Państwa.
Proces związany z nieuczciwymi licytacjami odbywał się na terenie całej Polski. Najwięcej zamieszania z licytacjami oraz najwięcej zatrzymań dokonanych przez funkcjonariuszy CBA odnotowano w województwach śląskich, pomorskim, kujawsko-pomorski oraz mazowieckim.
Oskarżeni z zarzutem zmowy przetargowej
Zatrzymane osoby przez funkcjonariuszy CBA usłyszeli już oficjalne zarzuty. Zarzuca się im tzw. zmowę przetargową. Wobec wszystkich oskarżonych prokurator postanowił zastosować środki zapobiegawcze w formie wolnościowej. Sprawa jest cały czas rozwojowa, przez co nie wyklucza się, że funkcjonariusze CBA w kolejnych dniach, tygodniach i miesiącach dokonają kolejnych aresztowań, zatrzymań i przesłuchań w tej sprawie.
Warto dodać, że na trop nieuczciwego prowadzenia licytacji mienia wojskowego wpadli żołnierze Wojskowej Żandarmerii oraz agenci CBA z Poznania.