Nowoczesna metoda leczenia trudności z oddawaniem moczu dostępna w Szczecinie
W Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie, lekarze oferują innowacyjne rozwiązanie, które znacząco poprawia jakość życia pacjentów i wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Chodzi o procedurę neuromodulacji krzyżowej – jedyną tego typu w całym regionie. Jest to skuteczna pomoc dla pacjentów urologicznych, mierzących się z kłopotliwymi problemami z oddawaniem moczu.
Podczas zabiegu, pacjentom wszczepiane są specjalistyczne elektrody, co pozwala na kontrolę uciążliwych dolegliwości – mówi dr n. med. Krystian Kaczmarek, specjalista urologii ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Lekarz wyjaśnia, że najczęściej spotyka pacjentów z dwoma podstawowymi schorzeniami: albo chory musi bardzo często oddawać mocz – nawet co 20 minut i doświadcza silnego parcia na pęcherz, albo ma duże zaleganie moczu i nie jest w stanie go oddać, mimo braku oczywistej przeszkody pod pęcherzem.
Jednakże, stosowanie tej metody nie oznacza, że pacjent musi ciągle korzystać z urządzenia, na przykład, aby oddać mocz. Właściwie zaprogramowany stymulator sam reguluje pracę nerwów.
Wskazuje na to również lek. Maciej Oszczudłowski, urolog ze Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie, który pomagał szczecińskiemu zespołowi. – Nie stymulujemy bezpośrednio pęcherza moczowego czy cewki moczowej. Poprzez wpływ na drogi nerwowe, zmieniamy funkcjonowanie tych dróg nerwowych, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę pęcherza moczowego i cewki moczowej – wyjaśnia.