Nowe rondo w Sosnowcu. Nazwano je imieniem Praw Kobiet

Nowe rondo w Sosnowcu. Nazwano je imieniem Praw Kobiet

Rondo imienia Praw Kobiet otwarto w samym centrum Sosnowca. Nazwa jest oczywiście nieprzypadkowa. Jak mówiła sama liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, a więc Marta Lempart, rondo jest uhonorowaniem walki o prawa kobiet. Ponadto jest znakiem, który pokazuje siłę wspólnoty.

Oficjalne otwarcie ronda imienia Praw Kobiet w Sosnowcu

Nowe rondo powstało dokładnie na skrzyżowaniu ulic Dęblińskiej, 3 Maja oraz Piłsudskiego. Oficjalnie nazwę Praw Kobiet nadano 23 listopada. Uroczystość nadania imienia rondu odbyła się więc dokładnie w rocznicę, kiedy to kobiety uzyskały prawa wyborcze w Polsce. Warto wspomnieć, że Polki otrzymały taki przywilej jako jedne z pierwszy kobiet na całym świecie. Było to tuż po tym, gdy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku.

Pomysłodawcą takiego rozwiązania i nadania rondu imienia Praw Kobiet była Dorota Kurcz. Pomysł od samego początku cieszył się dużą aprobatą. Początkowo pomysł wsparły „Dziewuchy z Sosnowca”. Potem wyrazy uznania i pochwały wyraził także Arkadiusz Chęciński, a także sam prezydent miasta Sosnowiec. Słowa uznania padły także od Ewy Szoty, która jest przewodniczącą miejskiej rady.

Uroczystość nadania imienia Praw Kobiet rondu w Sosnowcu

Oficjalne nadanie imienia odbyło się w ramach przygotowanej z tej okazji uroczystości. Wszystko zwieńczone zostało przy licznym zgromadzeniu. Na uroczystości pojawili się m.in. radni, parlamentarzyści, przedstawiciele oświaty sosnowieckiej, osoby związane z miejskimi klubami sportowymi, czy też różni przewodniczący oraz osoby związane ze stowarzyszeniami i organizacjami. Podczas uroczystości zgromadzeni mogli usłyszeć także wypowiedź Marty Lempart, a więc jednej z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.