Województwo Kujawsko-Pomorskie koncentruje się na modernizacji infrastruktury: plany dotyczą dróg, szpitala i filharmonii
Dnia 16 grudnia, w poniedziałek, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego zatwierdził budżet na nadchodzący rok, jak również wieloletnią prognozę finansową aż do 2042 roku. W ramach tych planów zaproponowane zostały rekordowe wydatki inwestycyjne, które obejmują między innymi modernizację infrastruktury drogowej, rozbudowę Filharmonii Pomorskiej oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.
Mimo ambitnych założeń tych projektów, opozycja wyraziła zaniepokojenie niemal dwukrotnym wzrostem deficytu. Kontrowersje budzi także pomysł budowy żaglowca. Skarbnik województwa, Paweł Adamczyk, zaprezentował szczegółowe informacje o przeznaczeniu środków budżetowych i nadchodzących inwestycjach, które z kolei przedstawił marszałek Piotr Całbecki.
Budżet na przyszły rok utrzymuje stały wzrost dochodów oraz wydatków inwestycyjnych. Wśród planów są rekordowe wydatki na modernizację dróg, wiele inwestycji w szpitale, a także rozpoczęcie rozbudowy filharmonii. Marszałek województwa wyraził przekonanie, że podobnie jak w latach poprzednich, uda się zredukować deficyt budżetowy.
Z drugiej strony, radni Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciwko uchwale budżetowej. Radny Marek Gralik, występujący w imieniu klubu PiS, dokonał krytycznej analizy budżetu. Zwrócił uwagę na to, że deficyt jest niemal dwukrotnie wyższy w porównaniu do poprzedniego budżetu i wyraził swoje zdanie, iż projekt budżetu nie jest na tyle ambitny inwestycyjnie oraz nie dostarcza wystarczających środków na realizację kluczowych zadań dla prawidłowego funkcjonowania województwa.