Dynamiczny wzrost liczby zagranicznych pracowników na Śląsku potwierdzony przez dane ZUS
Przeanalizowanie danych statystycznych ujawnia, że w województwie śląskim mieszka i pracuje 101,7 tys. obywateli innych krajów, przyczyniając się do polskiej gospodarki poprzez legalną pracę i regularne wpłaty do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na dzień 31 października 2024 roku, całkowita liczba cudzoziemców zarejestrowanych w polskim systemie ubezpieczeń społecznych wynosiła 1 mln 191 tys.
Najnowsze dane porównawcze pokazują wyraźny trend wzrostowy. Na koniec sierpnia tego samego roku liczba zagranicznych pracowników wynosiła 1 mln 168 tys., co oznacza, że od tamtego czasu przybyło ich aż 23 tys. Na terenie Śląska, w tym samym okresie, liczba ta wzrosła o 1,9 tys., osiągając wspomniane wcześniej 101,7 tys.
Główną grupę stanowią obywatele Ukrainy – aż 76 tys. z nich zdecydowało się podjąć pracę na Śląsku. Kolejną znaczącą grupą są Białorusini, których na Śląsku jest 4,9 tys. Obserwuje się również przybycie pracowników z innych krajów, takich jak Gruzja czy Indie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) systematycznie obserwuje i analizuje statystyki dotyczące cudzoziemców zarejestrowanych w polskim systemie ubezpieczeń społecznych. Dominująca pozycja obywateli Ukrainy jest niezaprzeczalna, ale na uwagę zasługuje również wzrost liczby pracowników z Białorusi. Od 2015 roku, kiedy to było tylko 185 tys. zarejestrowanych cudzoziemców, ich liczba wzrosła o ponad milion. Na koniec października 2024 roku, 70,5 tys. obcokrajowców prowadziło własne firmy, w tym 4,2 tys. na terenie województwa śląskiego.