Spadek Szczecina w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów
Szczecin, które w poprzednim roku szczycił się trzecim miejscem, tym razem musiał zadowolić się siódmym. To spadek aż o cztery pozycje. Również dość niespodziewane jest to, że województwo zachodniopomorskie nie znajduje się już na czołowej pozycji, ustępując miejsca podkarpackiemu. Niemniej jednak, Świnoujście utrzymuje swoją dominującą pozycję już od sześciu lat, będąc niezmiennym liderem.
Raport „Wydatki inwestycyjne samorządów 2021–2023”, regularnie publikowany przez Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, ukazał obniżone pozycje naszego regionu. Według tego rankingu, inwestycje są liczone na jednego mieszkańca.
Przy tym raport podkreśla, że wielkość inwestycji samorządowych znacznie wzrosła w 2023 roku w porównaniu do lat poprzednich. Co więcej, była to największa skala inwestycji w najnowszej historii polskiego samorządu.
Pieniądze na te inwestycje pochodziły nie z funduszy europejskich czy programów zagranicznych (jak np. programy norweskie, amerykańskie, kanadyjskie), ale z krajowych programów inwestycyjnych. Mimo głośnych zarzutów o braku przejrzystości oraz wyraźnej roli kryteriów politycznych w przyznawaniu funduszy, roku 2023 uznano za najbardziej inwestycyjny dla całej Polski.
Interesujący jest fakt, że samorządy kierowane przez przywódców związanych z opozycją z tamtego czasu, nie uważają roku 2023 za udany. Bez względu na ich zamożność czy wielkość, miały mniejszą szansę na uzyskanie wysokich dotacji. Oftalmologiczna retoryka odnosiła się do celu zapewnienia mniejszego wsparcia dla dużych miast, a większego dla powiatów i małych gmin.