Pręty

Wykończenia łóżek

Gdy wybór najważniejszych elementów (takich jak jakość surowców stelażu i materaca) mamy już za sobą, możemy zająć się wyborem czysto estetycznym mianowicie wykończeniem łóżka. Takie detale mogą okazać się ważne już podczas pierwszej nocy na nowym meblu – przy solidnym mocowaniu posłanie nie powinno skrzypieć.

Dlatego też warto pomyśleć nad tym czy lepiej zainwestować w drewno, metal lub tworzywa. Decyzja ta powinna być również podjęta w oparciu o gusta domowników, wystrój i miejsce, jakim dysponują.

W ciepłym, naturalnym wnętrzu dobrze będzie wyglądało wykończenie drewniane lub imitacja drewna. Ciekawe są te zakończenia drewniane z zagłówkiem o lekko zaokrąglonym kształcie, które stanowi doskonałe podparcie dla pleców. Okazuje się bardzo przydatne zwłaszcza u osób, które lubą przed zaśnięciem poczytać książkę, obejrzeć film (nie polecamy posiadani telewizora w sypialni) czy cieszyć się śniadaniem podanym do łóżka. Stabilne i zgodne z krzywiznami kręgosłupa podparcie pleców pozwoli uniknąć kładzenia się do snu z bólem, zesztywniałymi plecami i generalnie pozwala na długotrwałe ułożenie w wygodnej i zdrowej pozycji.

Elementem, które urozmaicić może bryłę łóżka i wystrój sypialni są wezgłowia, które łączą funkcje estetyczne i funkcjonalne. Są oparciem pleców oraz są ozdobą np. imitują obraz – mają ramę, w środek której wpleciona jest kolorowa, wzorzysta tkanina. Mogą być także obite ozdobnym materiałem i pikowane miękkimi guzikami. Do tego podobnie pikowane poduszki lub taboret przy toaletce i efekt ozdobny murowany. Odpowiednio wysokie wezgłowia mogą być jednocześnie półką, szafką lub pojemnikiem otwieranym od góry. Można tu mieć pod ręką budzik, krem do rąk czy gazetę.

Funkcjonalność dzisiejszych mebli nie kończy się wyłącznie na tym. Niektóre z łóżek mogą być też (w stelażu) połączone z szufladą lub stolikiem nocnym. Dzięki temu różne elementy pokoju są w tym samym kolorze, z tego samego surowca lub pokryte tą samą tkaniną. To ważne w momencie gdy łóżko wykończone jest drewnem – podczas wizyty w sklepie i wyborze stolika nocnego czy toaletki (z innej kolekcji czy od innego producenta) może być ciężko ‘trafić’ w kolor. Nawet jeśli wiemy, że jest to przykładowo drewno brzozowe to w zależności od użytych konserwantów, farb i ekspozycji na słońce może różnić się odcieniem od mebla, które mamy w domu.

Łóżka metalowe i ich mosiężna lub kute wykończenia są niepowtarzalne. Mogą być zarówno eleganckie jak i klasyczne, delikatne i masywne, geometryczne i o motywach roślinnych. Mosiężne odlewy zagłówka, mogą komponować się z kształtem nóg łóżka, świecznikami czy gazetnikiem wykonanym w podobny sposób. Tego typu łóżka o wyszukanym zdobnictwie, wyjątkowo efektywnie wyglądają w pomieszczeniach w stylu rustykalnym czy nawiązujących do przeszłości. Są także trwałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych (w przeciwieństwie do drewnianych mebli nie przyjmują odkształceń) i upływający czas. Łatwo je odnowić np. wyszlifować czy pomalować na inny kolor. Niektóre z nich mogą nawet, w zależności od pomysłu i zasobności portfela właścicieli, mieć zamiast ozdobników inicjały lub imiona małżeństwa, któremu służy.

W pokoju nastolatka nie tylko łóżko ale i wezgłowie może być nieco bardziej urozmaicone, nietypowe i wymyślnie niż w pokoju rodziców. Tu do wyboru mamy posłanie-auto z wielkimi szufladami na zabawki, na kółkach z rozkładanym materacem w soczystym kolorze i oparciem niczym walec drogowy czy łóżko księżniczki – z baldachimem lub tiulową tkaniną dookoła niczym z bajki. Także łóżka piętrowe dają duże pole do popisu w kwestii dobrania dodatków funkcjonalno-ozdobnych i wykończeniowych. W takim przypadku ciekawie wygląda oklejenie okalających posłanie desek ulubionym komiksem, zdjęciami dzieci lub wyklejenie ich motywem, który pojawia się w innych miejscach w pokoju.

Wykończenia łóżek
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Gdy dziecko boi się ciemności
Next article
Wybieramy łóżko do sypialni
About the author