Pręty

Rodzaje koparek

Koparki wykorzystywane są głównie w przemyśle budowlanym. Ich rola jest prosta – służą do tworzenia wykopów i przewożenia materiałów sypkich na niewielkie odległości. Rynek koparek jest bardzo zróżnicowany. Znajdziemy na nim ogromne maszyny pozwalające na wykop fundamentów i niewielkie koparki podsiębierne, wykorzystywane do pogłębiania dołów. Zastosowanie różnych typów koparek warunkuje głównie długość wysięgnika i rodzaj zastosowanej łyżki.

Koparka przedsiębierna – to urządzenie, które może pracować tylko na poziomie dna wykopu. Ważne, aby miała do niego odpowiednio przygotowany wjazd. Do czasu, gdy będzie to możliwe, wyładunek materiałów z łyżki do samochodów samowyładowczych może odbywać się na poziomie gruntu przez inne używane maszyny budowlane. Dopiero, gdy wykop będzie na tyle głęboki, że zostanie to uniemożliwione, samochody powinny wjechać na jego dno. Koparka podsiębierna – to urządzenie, które pozwala na wykonanie niewielkiego wykopu z brzegu skarpy. Jego praca nie wymaga usytuowania maszyny wewnątrz wykopu, pod warunkiem, że nie jest on głęboki i jest zlokalizowany wzdłuż linii, do której koparka ma dostęp.

Koparka zbierakowa – służy do wykonywania głębokich wykopów pod budynki i pracuje podobnie jak koparka podsiębierna. Są stosowane szczególnie chętnie przy wykonywaniu wykopów na terenach wilgotnych i piaszczystych, a także przy pogłębianiu rowów odwadniających.

Koparki chwytakowe – wykorzystywane są szczególnie do prac na nawodnionym gruncie, np. w studniarstwie, ponieważ pozwalają na wykonanie bardzo głębokich wykopów na małej powierzchni.

Rodzaje koparek
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Schodołazy osobowe
Next article
Jak dbać o blaty granitowe?
About the author